Przejdź do głównej zawartości

Wycieczka do WTKW dniu 20 września 2017 roku odbyła się wycieczka klasy VIIB do regionalnej  telewizji poznańskiej – WTK, pod przewodnictwem Pana Igora Bykowskiego. W wycieczce wzięło udział 26 uczniów. Na miejsce klasa dotarła środkami komunikacji miejskiej. WTK ma siedzibę w dawnych salach kinowych KINEPOLIS, przy ulicy Krzywoustego 72 w Poznaniu.
Grupa medialna WTK jest w chwili obecnej liderem rynku mediów elektronicznych i jest prywatną stacją o zasięgu wielkopolskim. „Prywatną” oznacza, że telewizja jest finansowana głównie z reklam, które są emitowane na antenie WTK, za te reklamy płacą prywatne firmy, które reklamują swoje produkty. Telewizja WTK nie jest finansowana ani wspomagana ze środków budżetu państwa. W skład grupy medialnej WTK wchodzą następujące programy: FilmLab - jest profesjonalnym studiem produkcyjnym, ekipa filmowa FilmLab pojawia się w różnych częściach miasta Poznania po to aby kręcić krótkie spoty autopromocyjne telewizji, które można później obejrzeć zarówno na antenie WTK jaki w internecie; LechTV – pierwsza w Polsce telewizja klubowa, zapraszająca na wywiady , reportarze oraz konferencje prasowe piłkarzy z poznańskiego klubu piłkarskiego Lech Poznań ; WTKplay – jest telewizją internetową WTK na stronie internetowej www.wtkplay.pl można oglądać programy telewizyjne przez internet; epoznan.pl - największy portal informacyjny w stolicy Wielkopolski i obiezyswiat.org - ogólnopolski portal dla miłośników fotografii i podróży – można tam obejrzeć piękne zdjęcia i reportaże z różnych stron świata.
Po dotarciu na miejsce, klasa została zaproszona do siedziby WTK. Młoda, sympatyczna Pani, zatrudniona w WTK oprowadziła grupę zwiedzającą po najważniejszych miejscach w telewizji, gdzie przygotowywane są programy telewizyjne, konferencje prasowe, tworzone są strony internetowe.
Pierwszym pokojem, do którego weszli zwiedzający, był pokój dla gości znajdujący się w holu głównym, po lewej stronie. W tym pokoju ze stołem i fotelami, goście zostawili kurtki i zapoznali się krótko z działalnością telewizji WTK. Na ścianach można było obejrzeć zdjęcia przedstawiające pomieszczenia telewizji z lat wcześniejszych. Następnie wycieczka ruszyła do zwiedzania pozostałych sal/ pokoi.
Najważniejszym pokojem do którego zostali zaproszeni goście była tak zwana „Charakteryzatornia”. To tutaj prezenterzy telewizyjni przygotowują makijaż twarzy przed wejściem na wizję. Makijaż jest bardzo istotnym elementem, do makijażu używa się kryjącego podkładu i sypkiego pudru na twarz, ma to za zadanie ukryć wszelkie niedoskonałości na twarzy prezenterów, skóra na wizji musi wyglądać nieskazitelnie. Przy niektórych reklamach stosuje się także makijaż dłoni, aby skóra na dłoniach wyglądała gładko i pięknie. Co ciekawe, również prezenterzy – mężczyźni przechodzą specjalistyczny kurs makijażu, po to aby sami mogli wykonywać go przed programem.
Następną salą jaką odwiedziła klasa VIIB było tak zwane „Akwarium”. To pokój z szybami zamiast ściany, za szybami widać Studio, w tym pokoju można usiąść i obserwować przygotowania do wejścia na wizję i czekać na swoją kolej.
Trzecie pomieszczenie do którego weszła wycieczka to właśnie główne Studio telewizji WTK. Studio jest odpowiednio przyciemnione, prezenter wchodzi na specjalną platformę, siada przy stole i z promptera czyta wiadomości na żywo na wizji. Obok platformy, z prawej strony, znajduje się pojedyncze stanowisko pracy z komputerem, przy którym reporterka tworzy stronę internetową o nazwie  epoznan.pl -  ta strona jest największym portalem informacyjnym w Poznaniu, dowiemy się na niej o codziennych wydarzeniach ze stolicy Wielkopolski.
Ze studia, zwiedzający udali się schodami na piętro, gdzie znajduje się bardzo ważny pokój zwany „Lektornią”. Jest to wygłuszone pomieszczenie, w którym nagrywane są krótkie reportarze lub wywiady. Nagrywa operator kamery. W pomieszczeniu jest bardzo cicho, aby podczas nagrywania nie zostały nagrane niechciane dzwięki. W tym pokoju znajduje się również komputer z bardzo ważnym programem służącym do tzw. „wycinania oddechów”. Chodzi o to, że człowiek mówiąc, nabiera oddechy między słowami, co bardzo „źle” słyszy się w telewizji oglądając dany materiał. Specjalny program wycina oddechy między słowami, co sprawia lepsze wrażenie dla osoby oglądającej. Jeżeli oglądając np. wiadomości na programie WTK słyszymy, że prowadzący głośno oddycha między czytanymi frazami, to oznacza, że „dzwiękowiec” źle wykonał swoją pracę i „nie wyciął” oddechów prezentera. W „Lektorni” reporterzy zbierają również w internecie materiały na wybrany temat, tworzą „teksty” do swoich programów itp.
Na piętrze obok „Lektorni” znajdują się pomieszczenia biurowe, których odwiedzający nie mieli okazji zwiedzić, żeby nie przeszkadzać pracownikom telewizji.
Kolejne bardzo ważne pomieszczenie, które zwiedziła klasa, to tzw. „Green Box”. Ten wyjątkowy pokój, z zieloną ścianą (wyłożoną specjalną, zieloną wykładziną), służy głównie do prezentacji prognozy pogody na wizji. Ponieważ kolor zielony w kamerze telewizyjnej  jest niewidoczny, dlatego prezenterka pogody stoi przy zielonej ścianie, a na wizji w tym miejscu nakładane są różne obrazy, w tym przypadku pogodowa mapa Polski. Prezentacja na „zielonej ścianie” nie jest prosta, ponieważ Pogodynka widzi obraz mapy Polski na komputerze i na „wyczucie” musi wskazać odpowiednie miejsce na zielonej ścianie. Jednocześnie musi czytać z promptera opis prognozy pogody.
Kolejne pomieszczenie znajdujące się za „Green Boxem” to tzw. pokój do realizacji programu „Studio Lech TV”. To właśnie do tego pokoju zapraszani są piłkarze poznańskiego klubu piłkarskiego „Lech Poznań” .W tym pokoju ekipa FilmLab nagrywa z piłkarzami między innymi konferencje prasowe.
Pokój znajdujący się za „Studio Lech TV” to małe, zaciemnione pomieszczenie w którym na żywo realizowany jest program pt. „Otwarta Antena”, emitowany na antenie WTK o godzinie 20.35. Do tego programu zapraszani są goście, np. profesorowie, lekarze, publicyści, radni, posłowie i na żywo prowadzona jest dyskusja na tematy dotyczące spraw Poznania i Wielkopolski, gdzie każdy gość może wyrazić swoją opinię na dany w tym dniu temat. Podczas trwania tego programu do studia telewizyjnego mogą dzwonić widzowie i również wyrażać na wizji swoją opinię na omawiany temat.  Przykładowe tematy „Otwartej Anteny” : „Młodzi na rynku pracy. Co czeka Wielkopolskę? - prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz; „Tramwaje? Samochody? Rowery? Jaka powinna być polityka transportowa miasta”; „Czy uchwała antyhałasowa w Poznaniu to martwe przepisy?”; „Jak zmieni się centrum Poznania dzięki rewolucji na ul.Św. Marcin?”.
Należy również nadmienić, że WTK bierze udział w programie tworzenia reklam na autobusach komunikacji miejskiej (obrazek kierowcy na autobusach).
Po zwiedzeniu wszystkich w/w pomieszczeń, wycieczka wróciła z powrotem do pokoju gościnnego po swoje kurtki. Zwiedzanie dobiegło końca. Cała siedziba WTK ma kształt koła, więc goście zakończyli zwiedzanie w miejscu skąd zaczęli obchód. Powrót do szkoły odbył się środkami komunikacji miejskiej, wycieczka wróciła o godzinie 13.00.
Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Wszyscy zobaczyli pracę telewizji „od wewnątrz”, co dla niektórych na pewno było bardzo pouczające. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że praca w telewizji wcale nie jest łatwa. Ale czasami warto wykonywać trudny zawód, aby inni ludzie mogli czerpać z tego wiedzę i niezbędne informacje.


Gabriela Kaleniecka, VII b

Popularne posty z tego bloga

Quo vadis - pomysł na....

Dlaczego Sienkiewicza czytać warto, a może nawet i trzeba? Profesor Koziołek przekonująco wyjaśnia w swoich wykładach, że Sienkiewicz to pisarz światowego formatu. Każe nam zastanowić się, czy przypadkiem sytuacja zderzenia kultury chrześcijańskiej i pogańskiego Rzymu nie jest analogiczna nie tylko z sytuacją Polaków pod zaborami, ale i naszym współczesnym światem.
Przygotowując się do lekcji polskiego w klasie siódmej, w której omawialiśmy lekturę pod tytułem "Quo Vadis" natknąłem się w internecie na stronę bazy dobrych praktyk (https://bnd.ibe.edu.pl/practice-page/91), gdzie znalazłem scenariusz lekcji na temat książki Henryka Sienkiewicza.
Podczas pierwszych lekcji uczniowie przyglądali się miejscom i czasowi akcji. Analizy świata przedstawionego dokonywali w grupach, odpowiadając na pytania z quizu, tworząc mapę mentalną, wskazując na mapce Rzymu miejsca ukazane w powieści oraz oglądając prezentację na temat miejsc, które w tej powieści się pojawiają.
Na kolejnych lekcjac…

"Żona modna" - cykl lekcji

W jaki sposób sprawić, by lektury napisane w XVIII wieku stały się ciekawe i przystępne dla współczesnego ucznia? To niezwykle trudne zadanie, które stoi przed każdym nauczycielem języka polskiego, który uczy w klasie siódmej szkoły podstawowej. Jedną z takich lektur jest "Żona modna", którą napisał Ignacy Krasicki.

Chcąc ułatwić uczniom zrozumienie treści tej krótkiej satyry opracowałem cykl lekcji, który zakładał:

1. przygotowanie planu ramowego
2. określenia kobiety współczesnej vs. żony modnej z lektury
3. wyszukiwanie w tekście informacji na temat, np. ogrodu, pokojów, intercyzy
4. napisanie listu do koleżanki jako "Żona modna", w którym opowiesz o swoim małżeństwie z Piotrem.
5. znalezienie odpowiedzi na pytanie: Czy małżeństwo pana Piotra był szczęśliwe? Uczniowie musieli przedstawić realny obraz tego związku, ocenić jak być powinno, wskazać dlaczego tak nie jest oraz wysnuć wnioski.
6. ocenić, czy pan Piotr powinien ożenić się z żoną modną? Wskazać na cele …

Stepy akermańskie - karta pracy

Jest to pierwszy sonet z cyklu "Sonetów krymskich", pierwszy raz został opublikowany w 1826 roku. Przedstawia on pielgrzyma, wędrowca, który po chwili poszerza poznawany przez siebie horyzont. Z uwagi na to, że jest to bardzo ważny utwór Adama Mickiewicza, proszę o rozwiązanie karty pracy.

Igor


KARTA PRACY